Vycházejí 120 let staré povídky z oblasti Žďárských vrchů

Kniha Na otecké půdě vyšla naposledy v roce 1894. Tento polozapomenutý, nicméně literárně cenný artefakt vydává v reedici nakladatelství MLHOVINA. Bohatou a krásnou starší češtinou vypravuje tato knížka o těžkém životě obyčejných lidí na venkově v oblasti Žďárských vrchů v časech na sklonku habsburské monarchie.

Titul je souborem již dříve časopisecky vydávaných povídek, jejichž autorem je spisovatel Karel Zatty (1862-1925). Jak bývalo v této době poměrně běžné, jedná se o jeden z mnoha pseudonymů Karla J. Zákouckého – učitele a ředitele chlapecké měšťanské školy v Heřmanově Městci. (Jeho dalšími pseudonymy byly například Karel Zdenko z Průhonu, K. Svratouch nebo Marie Bouchalová). Zákoucký působil rovněž jako městský zastupitel a člen řady spolků. Založil místní Klub českých turistů, díky čemuž nese jedna z turistických cest, vedoucích kolem města, jeho jméno.

Literární dráha Karla J. Zákouckého započala četnými fejetony v pardubických novinách Perštýn. Své příspěvky otiskoval i v množství dalších novin, časopisů a kalendářů. Jeho doménou byla historická próza, odehrávající se mimo jiné právě i v oblasti Žďárských vrchů. Knižně vydal řadu svých cestopisů a souborů povídek, ale i odborné pedagogické práce. Celkem má jeho úctyhodná bibliografie přes šedesát položek. Některé knihy byly dokonce přeloženy do bulharštiny a slovinštiny.

Soubor krátkých próz Na otecké půdě nese podtitul Obrázky ze Žďárských hor. Jedná se o naturalisticky vykreslené obrazy ze života prostých lidí. Autor, od jehož smrti uběhlo více než 90 let, jejich existenci popisuje jako drsnou a nesnadnou a příběhy v sobě skrývají silný sociální akcent. Hrdinové povídek jsou většinou chudí, žijí v prostých chaloupkách a bojují s krutou přírodou Žďárských vrchů, nezájmem vrchnosti a věčným nedostatkem. Odkazy na jednotlivé obce regionu (z nichž některé již neexistují) a konkrétní příjmení osob, běžná v této oblasti dodnes, potěší zájemce o český místopis. Díky detailům z obyčejného života lidí se pak soubor podobá čtivým vesnickým románům. Příběhy jsou zasazeny do 19. století, přičemž se občas okrajově dotknou i velkých událostí evropských dějin (Zákoucký zmiňuje např. bitvu u Sadové v roce 1866).

Sám autor ve více případech uvádí, že jeho příběhy nejsou dočista smyšlené, ale hledají inspiraci ve skutečných osobách, se kterými se během svého života setkal, nebo o kterých mu bylo vyprávěno.

Knížka Karla J. Zákouckého Na Otecké půdě – Obrázky ze Žďárských hor tak přináší sondu do nedávné historie a života v dnes turisticky oblíbeném regionu. Je zároveň příjemným čtením pro milovníky starší květnaté formy českého jazyka.
Kniha vychází s podporou města Žďár nad Sázavou.

Doporučená cena: 279,-
Info o knize:

Nakladatel: MLHOVINA
ISBN: 978-80-906646-2-3
EAN: 9788090664623
1 kniha, vazba: vázaná V8, 112 stran
135 š x 200 vmm, česky
Ilustrace: Klára Sedlo
Rok vydání: 2018
Edice: Retro
Žánr: beletrie, místopis
K dostání u dobrých knihkupců v celé ČR.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tiskové zprávy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.